Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek Slovenský klub chovateľov fretiek
oficiálne fórum SKCHF o fretkách a ich majiteľoch

HOMEDomov   GalériaFotoalbum   Osobné blogyBlogy   ChatChat   FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   RegistráciaRegistrácia 
 Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny AlbumAlbum   NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Koľko stojí fretka (Času, peňazí a pod.)
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Začíname s chovom fretiek
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Kolko penazi ste cca investovali do Vasej fretky, nepocitajuc stravu?
2000 Sk
11%
 11%  [ 8 ]
3000 Sk
10%
 10%  [ 7 ]
4000 Sk
8%
 8%  [ 6 ]
5000 Sk
23%
 23%  [ 16 ]
6000 - 8000 Sk
14%
 14%  [ 10 ]
8000-10000 Sk
16%
 16%  [ 11 ]
10000-15000 Sk
10%
 10%  [ 7 ]
Nad 15000 Sk
2%
 2%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 67

Autor Správa
Miki
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 08.07.2004

PríspevokZaslal: Streda 08.Sep. 2004 10:40    Predmet: Koľko stojí fretka (Času, peňazí a pod.) Odpovedať s citátom

Tak ma napadlo zalozit takuto temu, ked som si tak v duchu skalkuloval ake boli moje predstavy a realita co sa tyka casu i penazi.

Asi sa budeme v tomto hodne roznit, ale myslim, ze hlavne buducim zacinajucim chovatelom by mohli byt Vase skusenosti prinosom.

Takze moja predstava o peniazoch bola asi taka:

Fretka cca 1000-1500 Sk
Klietka cca 1000-1500 Sk
Nejake to krmivo pravidelne.

Realita (hovorim o svojej, myslim, ze mnohi nebudete suhlasit):

Fretka 1100 Sk
Nudzova klietka 800 Sk

zatial som dobry ze?

Napajacka, misticky, literatura, strava na cca 2 mesiace, voditko (neskor som zistil, ze nevhodne) a nejake drobnosti.

Suma sumarum v obchode som nechal cca 3000 Sk

A to som este netusil co ma caka.

Doniesli sme fretku domov a vydrzali par dni, pokial nezacala vyliezat z klietky a tu nastali dalsie vydavky. Zabezpecit miestnosti tak, aby si fretka nemohla ublizit (zabrany aby nemohla ist za chladnicku apod.), nakup WC a pod. v cene spolu cca 600 Sk.

Zabezpecit balkony aby fretka nevypadla cca 2500 Sk (dierave zabradlie - inak sa nedalo.)

Neskor sme zistili, resp, s tym sme pocitali, ze bude treba vacsiu klietku. Ta nasa, pomerne priestorna a kvalitna (80x70x50 cm) stala nakoniec 4500 Sk.

Plus kliestiky na pazury (nie je nutnostou), sprej na uska, sampon, budka na spanie a ine drobnosti cca 1000 Sk.

A ked priratam cca 1000 Sk za ockovanie...

Takze ked to spocitam a neratam krmivo, fretka ma zatial vysla na cca 12000 Sk a to sa mi este vyraba jeden podstavec pod klietku, ktory bude stat odhadom 1500 Sk, co ale uz je moj vymysel a nie nutnost. A este nemame vhodnu prepravku do auta a vhodny vak na vychadzky.

------------------------------------------------------------------------------------

S casom, ktory fretka vyzaduje to je podobne.

Predstava:

Pridem domov, pustim fretku z klietky nech si beha, vycistim klietku a pod a mozem si nieco robit, pozerat TV a pod.

Realita:

To cistenie je samozrejmost. Ak fretka netrafi na WC, co sa Miske v poslednom case stalo par-krat, pokial sme prisli na to, ze to je nevhodnym fretkarskym WC (mimochodom, ktore sa bezne predavaju.) tak vycistit klietku trva o cosi dlhsie.

Ale tu predstavy koncia. Fretka si nebude len tak pobehovat (aspon nie ta nasa), ona si vyzaduje Vasu pozornost a treba sa s nou hrat, cvicit ju, maznat sa s nou, chodit na vychadzky a pod.

Takze ked to zratam, mne ten cas, ktory jej denne venujem vychadza na 3-4 hodiny.

Ako ste na tom Vy?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky AOL Instant Messenger
Lenka
Člen SKCHF

Založený: 06.07.2004

PríspevokZaslal: Streda 08.Sep. 2004 13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

LuciaK, myslím, že Miki to nemyslel tak, že sa mu 3-4 hodiny venovania fretke zdajú veľa a že by namiesto toho pozeral telku. Ja som to pochopila tak, že to skôr napísal ako taký postreh. Určite sa Miške venuje tolko kolko môže.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Miki
Ferret profesional
Ferret profesional

PríspevokZaslal: Streda 08.Sep. 2004 14:05    Predmet: Odpovedať s citátom

To LuciaK: No jedna vec boli moje predstavy a druha vec je realita. Pisal som o tom, ako som si to predstavoval, ked som fretku este nemal. Realita je taka, ze jej venujem mnozstvo casu, omnoho viac ako boli moje predstavy a keby som to nerobil rad, tak fretku proste pustim nech si beha a nebudem jej venovat tolko casu.

No neviem ako je to s Tvojim volnym casom, ale ja mam cas cca od 18:00 (ked pridem z prace) do 22-23 ked chodim spavat. Ked si to zratas, prides na to, ze fretke venujem vsetok svoj volny cas, ktory mam. Neboj nechyba mi TV, ale stoja mi ine veci, kedze fretka dostala prednost. Tym som len chcel povedat tym, ktori zvazuju, ci mat alebo nemat fretku, aby s tym pocitali, nic viac.

To Lenka: Dik za podporu. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky AOL Instant Messenger
Johana
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 14.07.2004

PríspevokZaslal: Streda 08.Sep. 2004 14:51    Predmet: Odpovedať s citátom

No tie prvotné finančné investície som popravde nikdy nepočítala, môžem to skúsiť:
fretka (vrátane prvého očkovania) = 700, klietka = 3800, 1 záchod rohový (používané cca mesiac) = 190, 2 záchody mačasie = 400, prepravka = 590, taška = 340, búda do klece = 240, mištičky,napájačky,postroje,vodítka,šampón, kefa, hračky atď = cca 600, očkovania = 500, calo-pet a iné = 400, nožničky na nehty = 120. Súčet: 7 880,- Sk. Nie je započítané jedlo (granule pre fretky) a kočkolit. Tá suma je zaujímavá, sama som prekvapená. A to som dosť ušetrila, pretože húpačky do klietky, vankúšiky, spacáky, dečky, vak na nosenie fretky a pod. som šila doma zo starého šatstva a zvyškov látok.

Čas venovaný fretke:
Ráno sa vstáva o 5,30, aby som mohla freťáka na 1,5 až 2 hodiny pustiť behať a mala sa s ním čas aj pohrať, vyčistiť klec a pod. pred odchodom do práce. Z práce sa vraciam cca o 16,30 a pustím freťáka, pokiaľ je vhodné počasie ide sa asi o cca 17,30 von, tak do 19. Potom sa freťák naje, chvíľu si pospí, no a keď sa zobudí, tak lieta po byte aj do 22 hod. Samozrejme, že je treba sa s ním hrať, aj keď si občas vystačí sám s hračkami, alebo skúmaním mojej činnosti. Cez víkend freťák spí pokiaľ nevstanem, čo je najneskôr tak o 7,30-8 hod. Samozrejme, že potom behá dovtedy, pokiaľ sám nejde do klece spať. Poobede a večer si cez víkend prispôsobujeme podľa počasia.
Z uvedeného vyplýva, že väčšinu činností je nutné realizovať len vtedy, keď freťák spí. Umývanie okien, podláh, vysávanie, prezliekanie perín. Dalo by sa to aj za prítomnosti freťáka (okrem tých okien), ale trvalo by všetko 3x tak dlho.
Ten časový harmonogram vyzerá dosť nahustený, že? Ale je to v pohode, len vec zvyku. Pre mňa je to normálne, chovala som psov a tí zaberú viac času, najmä s venčením 3-4 krát denne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MajaZ
Admin
Admin

Založený: 07.07.2004

PríspevokZaslal: Streda 08.Sep. 2004 16:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tomuto hovorim super napad. Spocitat, co ma stala jedna moja fretka (starsia). Takze kupa - 1600Sk, voliera, domaca vyroba, cca 1500 Sk, ockovania 1700 Sk, prva choroba 4500 Sk, kastracia 1000 Sk, Uropet 1000 Sk, Calopet 1000 Sk, druha choroba 1000 Sk ( a to mam stastie, ze vdaka Robovi ma par krat neinkasovali, opravil im pristroj), voditka a postroje 800 Sk, prepravka 700 Sk, ine potreby 1000 Sk. Takze suma sumarum 15800 Sk. Slusna suma. A co sa tyka casu, tak fretule mi ho zaberaju takmer vsetok. Sediet pri pocitaci sa da, len ked chrapu, zehlit, upratovat presne tak isto. Vcera som si chcela dokoncit pracu doma, vdaka Sare som bola bez sance. Denne im venujeme cca 2 hodiny rano a potom cely vecer, odkedy prideme z prace a oni zrovna nespia (co nam dava volna tak cca 2 hodinky). Nastastie, odkedy si Sara s Kukom na seba zvykli, tak sa obcas zabavia aj bez nasej pomoci, ale zas sa na nich super pozera. Takze fretka sice vyzaduje relativne vela casu, ale zas to za to stoji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Miki
Ferret profesional
Ferret profesional

PríspevokZaslal: Streda 08.Sep. 2004 16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

To MajaZ: Ano, mas pravdu, stoji to za to. Na to som zabudol. Smile
Návrat hore
Baronka
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 09.07.2004

PríspevokZaslal: Streda 08.Sep. 2004 23:16    Predmet: Odpovedať s citátom

To Miki: prepáč, že som tak na teba zaútočila, zle som pochopila tvoj zámer, ale tak isto som chcela zdôrazniť, že fretky nie sú hračka, ktorá sa dá odložiť, ak na ňu zrovna nemáš čas. Poviem ti tak: určite vieš, že máme teraz miminká (teda Kira má Wink ). Už bolo zopár ľudí u nás a chceli si rezervovať fretku. Keď som im povedala, čo to všetko obnáša a koľko času tomu treba venovať, tak sa ma opýtali, že kedy budú robiť ostatné činnosti ( Jeden pán sa ma opýtal, že kedy bude chodiť s kamarátom na pivo, keď sa musí večer po robote venovať ešte aspoň tri hodiny fretke!!! Tak som mu povedala, že fretky nie sú pre takých ľudí ako je on!). Vypočula som si aj také, že fretka je teraz moderná a oni by ju preto chceli a pod. Veľmi by ma mrzelo, keby sa malé dostali do takýchto nejakých rúk. Veď by len trpeli.
S mojím časom to tiež nie je ružové. Ale radšej si privstanem a venujem sa Kire, potom je aj ten deň taký veselší. A večer je pustená až kým nejdeme spať. To je cca 4-5 hodín.

Takže sa ti ešte raz ospravedlňujem.
Návrat hore
Jolana
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 07.07.2004

PríspevokZaslal: Štvrtok 09.Sep. 2004 3:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Moja najstaršia fretka stála 1300, zbavenie ušných parazitov 500, postroje a vodítko 700, taška 820, prepravka 590, veci na výrobu voliéry 600, rohové wc 350, ukončenie ruje 400, kastrácia 1400, očkovania 800 a ostatné veci 1000.
K tomu nepočítam také drobnosti ako pletivo na upravenie kvetináčov proti vykopávaniu zeme...

Spolu je to 8460,-Sk.

Času mi Neri zabrala veľa, prvé dva mesiace som sa jej venovala 4-6 hodín denne. A to doslova. Celá rodina išla bokom a ja som sa s ňou hrávala ráno hodinu a zbytok večer. Neskôr som už stihla robiť aj iné veci, ale Neri bola pustená celú dobu, čo som bola doma okrem noci.
Návrat hore
Mousy
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 02.08.2004

PríspevokZaslal: Štvrtok 09.Sep. 2004 10:43    Predmet: Odpovedať s citátom

toto je velmi zaujimava tema, takze ideme si to vypocitat. Fredika mam 2 mesiace. Kupa Fredika 500,- SK, prva klietka 2500,- Sk, voditko prve 320,- SK, flexi voditko 130,- SK (myslim uz si presne nepametam), zachod 120,- SK x 2 to jest 240 a este sme kupili dalsi nakolko sme zistili ze tieto nie su dobre a ten stal 100,- sk, siet 129,- SK (tiez myslim uz si nepametam), veterinar a calopet - 2927,-, veci na novu klietku okolo 2000,- SK, prepravka - 900,- Sk, vak - 900,- SK zatial je to spolu 10646,- SK.... Fiha dobra palka a to som este nenaratala krmivo a blbosticky ako su hracky... Kto by to bol povedal.
Rano je Fredik vonku asi hodinku, to mu vycistime klietku dame mu papat, medzi tym sa najeme my potom sa s nim hrame potom ideme do prace a Fredik do klietky, no a len co prideme z prace uz ho pustame a to je vonku az do vecera. Obcas ideme na prechadzku - podla toho ako nam to vychadza.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Miki
Ferret profesional
Ferret profesional

PríspevokZaslal: Štvrtok 09.Sep. 2004 11:11    Predmet: Odpovedať s citátom

To LuciaK: Beriem, ze mamina je precitlivejsia a podrazdenejsia. Smile

Otazne je ci si tie krvilacne selmy vobec zasluzia tolko pozornosti? SmileSmileSmile

BTW, mozno som ten cas aj trosku podhodnotil. Pretoze som do toho neratal cas rano. A keby dnes slecna nebola rano chrapala, mala by k dobru mozno aj 2 hodiny, ale ona si z toho minimalne hodinu prespala. No za tu hodinu mi este stihla vyrobit dve mlacky. Neviem co sa s nou v poslednom case deje, uz bola taka cistotna...
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Začíname s chovom fretiek Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 1 z 4

Prejdi na: