Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek Slovenský klub chovateľov fretiek
oficiálne fórum SKCHF o fretkách a ich majiteľoch

HOMEDomov   GalériaFotoalbum   Osobné blogyBlogy   ChatChat   FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   RegistráciaRegistrácia 
 Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny AlbumAlbum   NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Labka alias Fusaklička, Chilli, Hudri a Budri :D
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Denník našej fretky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Adelka
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 05.05.2008

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 17:24    Predmet: Labka alias Fusaklička, Chilli, Hudri a Budri :D Odpovedať s citátom

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahojte Smile

Keďže je už neskutočn pokročilá doba a doma sme sa nečakane rozrástli, bola by hanba neporozprávať vám o našich malých nádherných kožúškoch  Ešte predtým však taký malý predslov – po fretke som túžila veľmi veľmi dlho, a tak som si zaobstarala snáď vtedy jedinú dostupnú, a teda aj najznámejšiu knižku o fretkách – FRETKA JAKO DOMÁCÍ ZVÍŘE od Petry Nerandžičovej. Zhltla som ju behom jedného večera a bolo rozhodnuté – idem prehovárať maminu. Už už takmer povolila, plánovali sme stavbu domácej voliéry, keď si to rozmyslela, a tak som sa musela na ďaľších niekoľko rokov uspokojiť s tým zverincom, čo sme doma mali. (V súčasnosti máme okrem fretuliek aj dvoch samčekov osmagov, škrečicu sýrsku, anduliaka, korelu a rybičky.)

Jedného dňa, presne 20. apríla 2008, sme šli pozrieť takmer novootvorený zverimex v Danubii a čo sme v ňom neobjavili.. Mali úúúúúúúúúžasné maličké tchorovité fretulky! Mňa opäť pochytila fretčia mánia, a tak sme si nechali jednu z nich vybrať a dala som ju mame na ruky s otázkou – no nie je nádherná? Mamča sa do tých obrovských labiek zamilovala a už o pol hodinku sme odtiaľ odchádzali s najmenším tchorovitým dievčatkom schovaným pod maminou bundou a plnou výbavou pre freťule. Dievčatko dostalo meno ADELKA. Adelka bol náš poklad. Maličký anjelik, ktorý si za svoj krátky život veľa vytrpel a mňa stále bolí o jej trápení rozprávať, a tak si radšej jej príbeh prečítajte tu http://fretka.kom.cz/forum/viewtopic.php?f=1&t=151
Naše milované bábätko nám zomrelo 15. mája 2008 vo veku 10 týždňov Crying or Very sad

Adelkina smrť nás zlomila. Stratili sme nášho anjelika, takého dobručkého, úžasného a ešte k tomu tak skoro. Nevedeli sme, čo budeme robiť ďalej. Možno to niekomu vyznie kruto, ľudia na fóre nám radili nový kožúšok, ale my sme si nevedeli predstaviť priniesť si domov "náhradu" za Adelku. Novú freťulku nám však radil aj vet, ktorý Adelku ošetroval na pohotovosti v Benete – MVDr. Čegiň, a tak sme si povedali, že to skúsime. Drahý ma presvedčil takú uplakanú, nech sa pozriem na internet a zrazu, ako keby to bol osud, objavili sme prekrásne strieborné dievčatko s ponožkami. Dostali nás tie obrovské biele labky, ktoré na fotke na nás priam kričali. Keď sme zistili, že je táto maličká stále k dispozícii, vymýšľali sme meno a nech sme vymýšľali hocijaké alternatívy, vždy nám z toho vyšla LABKA. Labka alias Fusaklička sa narodila 28. marca 2008 a domov sme si ju priniesli už 17. mája 2008. Keď sme ju zbadali, takú maličkú v taške pre malých psov, vedela som, že sme urobili dobre. To, čo nám však chovateľka pri jej odovzdávaní poradila, mi rezonuje v ušiach dodnes – kŕmte ju psačími konzervami z Tesco a granule môžete dať hocijaké. Nad tou vetou som sa zhrozila a je snáď jasné, či som sa jej radami riadila. Naša potvorka bola taký malý tučnučký macko. Vo veku 7 týždňov vážila 400 gramov. Nechcela nám papať granule, a tak sme dlho hľadali také, ktoré by jej šmakovali. Zistili sme, že odmieta chodiť na záchod. Bála sa takmer každého zvuku. Hrýzla. No skrátka začiatky s ňou boli ťažké. Bola to taká poriadna malá nezbednica. Musím sa priznať, že spočiatku a vlastne dosť dlho sme ju stále porovnávali s Adelkou. Časom sme sa však naučili chápať ju ako výnimočnú svojskú osobnosť, ktorú netreba s nikým porovnávať. Začali sme sa jej venovať, tešiť sa z nej, spoznávať ju. Objavili sme v nej úžasnú freťulku, čo nám dala v puberte riadne zabrať. Zistili sme, ako na ňu, a priznám sa – úúúúplne sme si ju rozmaznali. Hrýzť prestala, jedine do ponožiek je stále blázon, takže nohy v ponožkách okusuje. S veľkou obľubou zalieza pod nohavice a kúše do kolien. Rada sa šplhá v teplákoch až k pásu, aby z nich tadiaľ mohla vyliezť. Schováva sa pod tričká a pod mikiny, kde hrabe do látky ako besná. Olizuje nám brušká, túli sa, nesmierne rada olizuje nosné dierky, líca, oči a čelo. Neznáša kúpanie, vždy nahodí trpiteľský výraz a čaká, kedy ju veľmi rýchlo okúpeme, aby už mohla lietať po byte. Zato v lete obľubuje lavór s vodou, v ktorom sa čľapká ako dieťa a naháňa hračky. Rada lozí po záclonách, šplhá sa po utierke, oňucháva kvety, šantí sa, študuje, skáče, kvoká, má rada zakázané zaliezanie pod koberec a pod poťahy. Za uhorku by snáď položila život a má strašne rada kuracie mäsko Deine Bestes pre mačiatka. Rovnako tak nepohrdne surovým či vareným kuracím mäskom, varenou morkou, surové žĺtko vylíže ako besná. V každom prípade je to úžasná malá nezbednica, ktorú nadovšetko ľúbime!!! V zime už v polovici januára sa dostala naša maličká do ruje. Stal sa z nej neuveriteľný mazel, stále sa len túlila a spinkala nám na rukách. Ani pobehovať sa jej nechcelo. Už v treťom týždni však prestala papať, zo 740 gramov nám schudla na 630 gramov, a tak sme po troch týždňoch jej prvej ruje dostali hormonálku. O ďalšie dva týždne nás čakala znova, nakoľko po prvej sa nám šušurka nezatiahla úplne. V nasledujúcom období nám krásne vypĺzla, vyčesávala som jej srsť po chumáčoch a vďaka tomu nám vymenila už tak skoro kožúšok z krásneho huňatého zimného na letný. Presne 6 týždňov po prvej injekcii sa dostala Labka do falošky. Začala sa neuveriteľne starať o svoju plyšovú myšku, ktorú strážila ako oko v hlave a behom niekoľkých dní začala odmietať papať. Jediné, čo spapala, boli kapsičky Deine Bestes. Presne týždeň na to sa nám začala nová ruja a Labka odmietla papať úplne. Robili sme všetko pre to, aby nám veľmi neschudla. Z 840 gramov, ktoré nadobudla po hormonálkach, schudla opäť na 760. Jediné, čo bola ochotná spapať, bolo mliečko, a tak sme kúpili sušené mliečko od Gimpetu pre mačiatka, kotné a kojace mačky a pre oslabené mačky. Do toho sme jej o niekoľko dní začali miešať kuracie vločky od Gimpetu pre malé mačiatka. Pomocou toho sa nám podarilo nejakým zázrakom váhu udržať. Po 7 dňoch druhej ruje dostala opäť injekciu na zastavenie ruje a tentokrát už druhá nebola potrebná. Faloška pokračovala ďalej ešte niekoľko dní. Počas nej sme si toho teda dosť užili, boli sme ako ementál, keďže Labke vadil už akýkoľvek prudší pohyb a hned útočila na nohy a hrýzla ako besná. Keďže sme sa obávali, že sa situácia s rujou čoskoro zopakuje, vo štvrtok dňa 30. apríla 2008 bola kastrovaná. Chceli sme pôvodne na jeseň bábätká. Dúfali sme, že do jesene už žiadna ruja nepríde. Ale nevyšlo to. Labku operoval MVDr. Čegiň z Benetu a musím uznať, že takého šikovného chirurga – veta som ešte asi nevidela. Naša ranka má maximálne 1,5 cm a je zošitá dvoma stehmi. Ale aj keď mu dôverujeme, boli sme ako na ihlách, takú nervozitu som už dávno nezažila. V nedeľu sme boli na kontrole a dostali sme ATB. Túto nedeľu ideme na vyberanie stehov. A hádajte čo – pred dvoma dňami sa nám začala faloška opäť. Tentokrát ale našťastie nehryzie až tak bolestivo ako naposledy. Very Happy

Keď sme si uvedomili, že Labka mať žiadne červíčky nikdy nebude, rozhodli sme sa, že si raz adoptujeme teda nejakú freťulku, ktorú nikto nebude chcieť. Veď takých inzerátov je na internete veľmi veľa. Sami dobre viete, ako často sa stáva, že si ľudia zaobstarajú malé mimčo, ale zrazu nevedia, čo s ním. Alebo sa ho zbavia, keď sa dostane do puberty a prejaví sa freťacia tvrdohlavosť, či keď sa dostanú do ruje a oni im začnú smrdieť. Väčšina z nich si o fretuliach toho veľa ani neprečítala. Je pravda, že aj ja som začínala a stále sa nepovažujem za odborníka, stále sa učím. Robila som chyby a aj ich robím. Ale snažím sa... Títo ľudia sa však často nesnažia. Moje rozhodnutie bolo schválené, ale to sme ešte netušili, že sa rozrastieme tak skoro.

1. mája som čítala na internete inzerát:
Surne darujem len do dobrych ruk, najlepsie k inej fretke, 9mesacnu samicku fretky s prislusenstvom / klietka, hojdacka, napajacka, miska, zachodik, postrojcek, prepravka, vak, hracky. Potrebuje ockovania a ukoncit ruju. Je zdrava, velmi spolocenska, pritulna, maznava, nehryzie. Je zvyknuta behat volne po byte, ked sme doma, to je podmienka, nie na chov vonku vo voliere alebo doma ako "klietkove zvieratko".
Na prvý dojem znie dosť zmiešane. Skôr dojmom, že sa jej chcú zbaviť, nemajú na ňu trpezlivosť. Dnes už viem, že to tak nebolo a ani nie je. A tak som volala – je ešte freťulka k dispozícii alebo si ju už niekto vzal? A viete čo? Nikto si ju nevzal. Nikto o túto krásavicu nemal záujem. Určite preto, že je v ruji. Keď som sa dozvedela, že má maličká ruju už od polovice januára, predstavovala som si ju ako vychudnutú vypelíchanú krysičku a čudovala som sa, že stále žije. Aj napriek našej finančnej situácii som sa rozhodla – musím ju zachrániť! Xi, ten inzerát bol asi osud. V utorok 5. mája sme si šli po ňu. No ale poviem vám, naša cesta bol hotový zážitok. Sadli sme s drahým do auta a zistili sme, že máme zlé gumy. Tak sme si požičali auto jeho otca a čo sa nestalo? Na prístavnom moste sme ostali stáť. Pokazil sa nám chladič. Nechcite vedieť, ako som sa cítila, lebo to sama neviem. Povedala som si však, že po tú malú pôjdem za každú cenu! Nakoniec nám pomohla kamarátka s priateľom a už v ten večer bola naša princeznička u nás doma. Keď som ju uvidela, ostala som s otvorenými ústami. Nesmierne ma prekvapilo, aká je silná, zdravá, takú dlhú ruju by nikto netipoval. Má vypelíchanú iba šušurku a trosku na krku, má drsnejší kožúšok, taký bábätkovský, ale to je celé. Je živá, hravá, veľmi prítulná, je naozaj účasná! A.. volá sa CHILLI SLADKÁ VÁŠEŇ. Vo štvrtok sme boli s Chillinkou u veta. Ošetroval ju už náš obľúbený Čegiň a ten bol veľmi prekvapený jej kondíciou. Po porade s kolegovcami sa rozhodli pichnúť jej len hormonálku, a potom uvidíme, čo bude ďalej. O týždeň alebo dva sa rozhodne, či dostane ďalšiu injekciu, alebo pôjde hneď na kastráciu. Tá je však v každom prípade nutná. Chillinke sa už šušurka trošička zmenšila, takže to fešanda určite zvládne! S jej pôvodnou majiteľkou sme stále v kontakte a informujeme ju o osude oboch kožúškov. Smile

Hm.. a zoznamovanie? Tak to máme na pláne. Zatiaľ to však nedopadlo veľmi dobre. Keď sme slečny nechali oňuchať sa prvýkrát, Chilli po Labke chmatla, čo nás prekvapilo, keďže je veľmi mierumilovná a na iné fretky je zvyknutá. Určite je to tou rujou. Druhý pokus dopadol opačne, ale to je zasa spôsobené Labkinou faloškou. Dúfam, že keď už budú obe úplne fit, budú z nich kamošky. Držte palce! Wink Xi

http://picasaweb.google.sk/malajuha

Naposledy upravil Adelka dňa Pondelok 29.Aug. 2011 19:52, celkom upravené 5 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Adelka
Ferret profesional
Ferret profesional

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 17:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Joj, a niesmiem nespomenúť, že bol Chillinke schválený príspevok na pomoc pri jej záchrane, za čo všetkým ďakujem!

Návrat hore
moccagrande
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 08.04.2008

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 19:09    Predmet: Odpovedať s citátom

fiha, tomu sa ale hovori pekny prvy prispevok Wink
Adelka, precitala som si vas smutny pribeh na ceskom fore a nechcem nic rozpitvavat, ale mohla by som vediet, k akemu lekarovi ste chodili na tie antibiotika a kde vam dali privela narkozy? Asi sa im bude lepsie vyvarovat...
Návrat hore
hena9
Poradca chovu

Založený: 20.10.2005

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 19:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Adelka:

Cozeee? Ona je z CHS ? Tak teraz som na tu babu narata ešte viac, nech ma akýkoľvek problem, urcite jej nič nebranilo napisať chovateľke a stavim sa o gate, že by jej Janka pomohla,a Chilinu si zobrala spat, alebo našla majitela Confused
A ešte ten jej pristup, že nedviha telefony a podobne, no s touto osobou by som teda nekomunikovala.....

Fakt Evil or Very Mad

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Dodi
Člen SKCHF

Založený: 10.10.2005

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 20:24    Predmet: :-) Odpovedať s citátom

Heni - s tím je problém, o co více museli dát úsilí do získání mláděte z CHS, o to více se stydí to přiznat chovateli, že jej už nechtějí. A to vybíráš nové majitele přes jemné síto - nepomůže, lidi takoví jsou. Chovatel je nemá jak přimět k tomu, aby mu dávali vědět o zdraví a životě mláděte. Ještě aby pak poslouchali výčitky chovatele, že takto se to dělat nemá a že dali záruky atd. toho se chtějí vyvarovat. A při tom je to zcela obráceně a chovatel je ten první, kdo jim pomůže Confused
Niki
Poradca chovu

Založený: 23.11.2005

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 20:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Svatá pravda Dodi.
Adelka napísala si to veľmi pekne. Dúfam, že budeš takto pokračovať a vždy nás niečím potešíš. Wink
Návrat hore
cami
Člen SKCHF

Založený: 14.06.2006

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 22:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Nech uz bolo akokolvek, tak teraz uz je dobre!!! Hlavne sa tes, ze mas dve krasne fretulky a mozes sa z nich tesit! Prajem im, aby mali krasny zivot u Teba, plny lasky a zdravicka a nech Ti robia len samu radost a tesim sa, ze sem budes pisat vesele zazitky, ktore spolu prezijete!!! Wink
Návrat hore
adina
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 13.03.2009

PríspevokZaslal: Sobota 16.Máj. 2009 23:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Naozaj krásny prvý príspevok do denníka.
Takže Adelka aj babulky freťulky ,prajem vám veľa veľa veľa krásnych spoločných zážitkov, aby sem pribúdali už len samé veselé príbehy Razz Razz Razz
A maličkému anjelikovi Adelke posielam do fretčieho nebíčka strašne moc pusiniek.
Ferret profesional
Ferret profesional

PríspevokZaslal: Nedeľa 17.Máj. 2009 11:57    Predmet: Odpovedať s citátom

jej, ďakujem mocca Smile posnažila som sa Very Happy čo sa týka toho veta, boli sme u MVDr. Jurášika na Topoľčianskej v Petržalke. Chyby predtým urobil on, poslednú chybu v osudný deň urobila vetka, ktorá tam pracuje. Neviem jej meno, je to taká blondínka, čo doma chová veľkých pudlov, ktorí mimochodom vyzerajú dosť zanedbane. Som rada, že si si ten príbeh prečítala! Ďakujem!

heni, poslala som ti SS, možno potom prestaneš odsudzovať, ako som prestala aj ja.. človek sa niekedy naozaj dostane do situácie, kedy nevie ako ďalej a má toľko starostí, že na prvý pohľad úplne jednoduché riešenia mu vôbec nenapadnú. Ona Chillinku veľmi ľúbi a v rámci možností ju bude chodiť navštevovať.

Dodi, Chillinka v reáli nebola nechcené mláďatko, hoci ten inzerát vyznieva všelijako. Práve naopak. Keď sa jej majiteľka vzdávala, bolo jej veľmi do plaču a keby nemusela, nevzdá sa jej Smile

Niki, ďakujeme, budem sa snažiť Smile

cami, moooooooooooooc ďakujeme! Ja len dúfam, že sa potvorky skamarátia, lebo Labka je momentálne v tej svojej faloške taká fajnová, že nie je schopná navštíviť žiadne svoje obľúbené miestočko, kam už stihla zavítat Chillinka Rolling Eyes venčíme ich teda na striedačku a zatiaľ radšej iba v jednej miestnosti, aby sa tam ich pachy takpovediac nahustili, nech si na seba zvyknú. Chillinku sme predvčerom kúpali. No tak to bol teda zážitok Very Happy Ľudkovia, bolo nám povedané, že má rada vlažnú vodičku. Tak som jej napustila do vane troška, dúfam, správnej teploty, dali sme ju dnu a ešte som nestihla ani poriadne zaregistrovať a už mi skoro preskočila cez okraj vane Laughing Labka má rada, keď si ju položím na predlaktie a šampónujem ju v tej polohe, tak som to vyskúšala aj pri Chillinke a zabralo. Vytreli sme sa uteráčikom a čo nevidieť už behala po kuchyni a "utierala sa" do igelitovej tašky Very Happy Potom si začala pýtať niečo dobré, tak dostala uhorčičku a papričku. Zistili sme, že si ich prosí iba nakrájané na naozaj maličké kúsočky, inak ohrnie frňáčikom Laughing Je sranda, že keď si pýta uhorku Labka, postaví sa na zadné a hypnotizuje. Keď si ju náhodou nevšimneme, okamžite pricupitá a dá jasne najavo, čo chce. Chilli zvolila zatiaľ takú taktiku, že si sadne, zdvihne hlavičku a uprene na človeka hľadí sa takým tým prosíkom v tváričke Laughing inak je čulá, hravá, keď sa chce naháňať, tak nám skáče na nohy a vyzýva k hre Very Happy Tešíme sa z nej Very Happy

adina, veľmi pekne ďakujeme! Príspevky pribúdať určite budú, keď som sa na to už konečne dala Smile pusinky Adelke určite dorazili, stopro sa tam má krásne a náš anjelik sa na nás díva Smile

Návrat hore
Johana
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 14.07.2004

PríspevokZaslal: Nedeľa 17.Máj. 2009 12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako pozerám, Chilinka je Vlňákova vnučka. Pôvodnú majiteľku nepoznám. Možno sa aj snažila s Jankou (chovateľkou) kontaktovať, ale pokiaľ viem, Janka momentálne už pár mesiacov nemá prístup na net....
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Denník našej fretky Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Ďalší
Strana 1 z 27

Prejdi na: