Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek Slovenský klub chovateľov fretiek
oficiálne fórum SKCHF o fretkách a ich majiteľoch

HOMEDomov   GalériaFotoalbum   Osobné blogyBlogy   ChatChat   FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   RegistráciaRegistrácia 
 Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny AlbumAlbum   NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Ako založiť chovateľskú stanicu- začiatočník

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Začíname s chovom fretiek
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Anetkam8
Začiatočník
Začiatočník

Založený: 27.09.2012

PríspevokZaslal: Nedeľa 24.Feb. 2013 8:29    Predmet: Ako založiť chovateľskú stanicu- začiatočník Odpovedať s citátom

Ahojte! Chcela by som sa venovať chovu fretiek. Je mi jasné, že musím ovládať nejaké tie genetické... Informácie. Ale musí byť fretka aj fretiak uchovnený? Ako áno, ako? Obaja rovnako? Ďalej. Kde musím byť zaregistrovaná? A kam poslať žiadosť o chovnú stanicu? Ako vystavím rodokmeň, keď sa mi narpdia mladé? Musím hlásiť niekomu, že mám mladé? Komu?
A teraz také otázky ohladne samotného chovu: V koľkých týždňoch môžu ísť fretky do nového domova? V koľkých mesiacoch sa môže fretka roznmožovať a do koľkých? Ako spoznám, že má samička ruju a kedy ju má asi prvý krát? Samček sa pári hocikedy, alebo aj on musí mať ruju? Koľko bude samička tehotná, kým sa jej narodia malé? Môžem otca pustiť k malým alebo je to nebezpečné? Koľko malých približne sa narodí v jednom vrhu?

A posledná otázka: Platí to rovnako aj v zahraničí? (Myslím také angliko. Musím byť v anglickej organizácií alebo mi stačí slovenská?)
Ďakujem pekne
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Niki
Poradca chovu

Založený: 23.11.2005

PríspevokZaslal: Nedeľa 24.Feb. 2013 13:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj,
skús si najprv prejsť témy v Hlavnej ponuke (na úvodnej stránke klubu, vľavo) Sú tam info o chov. staniciach, plemennej knihe, atď.... Wink

Doris, Kira, Pongo, Speedy, Ella Fleur a Theo
Návrat hore
Mida
Ferret profesional
Ferret profesional

Založený: 22.09.2008

PríspevokZaslal: Pondelok 25.Feb. 2013 16:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Anetka, neber to v zlom, ale chceš si založiť chovnú stanicu fretiek a nikdy predtým si fretky nechovala? resp. nemala si samičku, keď ani nevieš, kedy jej začína prvá ruja, koľko trvá a čo všetko to obnáša?
Teda neviem, ako si to predstavuješ, máš už vôbec nejaké skúsenosti s fretkami? Vieš ako sa im treba venovať, čo všetko potrebujú, aby do nového domova išli vymazlené a naučené čistote aby ich noví majitelia po pár týždňoch nevyhodili, lebo sú to malé kúšuce a všade kadiace beštie?
Fretky treba pri zmene majiteľa taktiež čipovať ako psy a mačky, čo nie je lacná záležitosť, takisto treba očkovania, ktorých aspoň časť by mali malé podstúpiť ešte predtým, ako pôjdu k novým majiteľom. To si určite budeš chcieť premietnuť do ceny fretočiek a v dnešnej dobe si každý dobre rozmyslí, či dá toľko peňazí za zvieratko, ktorému treba obstarať ešte toľko vecí - klietku, kvalitné krmivo pre matku a zvlášť pre malé (a treba kŕmiť naozaj kvalitným, lebo sa to neskôr prejaví na zdraví), napájačky, záchodíky, hračky, húpačky, zverlit, prepravku, atď. atď. A keď bude mať fretulka moc často ruju a bude treba chodiť k veterinárovi každý týždeň na injekciu na ukončenie ruje (pretože sa môže stať, že ruja samičku tak vyčerpa, že uhynie)? Ja osobne som vrazila do potrieb pre tie naše potvory a na ich zdravotnú starostlivosť min. tých 600 eur za tých 5 rokov odkedy mám fretky.
Tiež musíš vedieť, aké choroby fretky postihujú, ako sa prejavujú, aby sa neprenášali na ďalšie generácie.
A podľa mňa dopyt po fretkách na Slovensku nie je taký veľký, aby si človek na chove fretiek dokázal zarobiť. Veľakrát sa stáva, že chovateľovi ostávajú niektoré mláďatá a predáva ich len za cenu očkovaní+čipu, niekedy aj pod cenu.
Nemyslím to v zlom, len by som bola nerada, keby sa na internete objavovalo viac inzerátov s nechcenými fretkami. Už tak ich je tam viac než dosť Sad
Anetkam8
Začiatočník
Začiatočník

Založený: 27.09.2012

PríspevokZaslal: Utorok 26.Feb. 2013 7:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Mida Napísal:
Anetka, neber to v zlom, ale chceš si založiť chovnú stanicu fretiek a nikdy predtým si fretky nechovala? resp. nemala si samičku, keď ani nevieš, kedy jej začína prvá ruja, koľko trvá a čo všetko to obnáša?
Teda neviem, ako si to predstavuješ, máš už vôbec nejaké skúsenosti s fretkami? Vieš ako sa im treba venovať, čo všetko potrebujú, aby do nového domova išli vymazlené a naučené čistote aby ich noví majitelia po pár týždňoch nevyhodili, lebo sú to malé kúšuce a všade kadiace beštie?
Fretky treba pri zmene majiteľa taktiež čipovať ako psy a mačky, čo nie je lacná záležitosť, takisto treba očkovania, ktorých aspoň časť by mali malé podstúpiť ešte predtým, ako pôjdu k novým majiteľom. To si určite budeš chcieť premietnuť do ceny fretočiek a v dnešnej dobe si každý dobre rozmyslí, či dá toľko peňazí za zvieratko, ktorému treba obstarať ešte toľko vecí - klietku, kvalitné krmivo pre matku a zvlášť pre malé (a treba kŕmiť naozaj kvalitným, lebo sa to neskôr prejaví na zdraví), napájačky, záchodíky, hračky, húpačky, zverlit, prepravku, atď. atď. A keď bude mať fretulka moc často ruju a bude treba chodiť k veterinárovi každý týždeň na injekciu na ukončenie ruje (pretože sa môže stať, že ruja samičku tak vyčerpa, že uhynie)? Ja osobne som vrazila do potrieb pre tie naše potvory a na ich zdravotnú starostlivosť min. tých 600 eur za tých 5 rokov odkedy mám fretky.
Tiež musíš vedieť, aké choroby fretky postihujú, ako sa prejavujú, aby sa neprenášali na ďalšie generácie.
A podľa mňa dopyt po fretkách na Slovensku nie je taký veľký, aby si človek na chove fretiek dokázal zarobiť. Veľakrát sa stáva, že chovateľovi ostávajú niektoré mláďatá a predáva ich len za cenu očkovaní+čipu, niekedy aj pod cenu.
Nemyslím to v zlom, len by som bola nerada, keby sa na internete objavovalo viac inzerátov s nechcenými fretkami. Už tak ich je tam viac než dosť Sad

Ahoj Smile Mám s fretkou skúsenosti, ale nie s chovom. Myslím v chovnej stanici Very Happy Smile
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Začíname s chovom fretiek Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Prejdi na: