Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek Slovenský klub chovateľov fretiek
oficiálne fórum SKCHF o fretkách a ich majiteľoch

HOMEDomov   GalériaFotoalbum   Osobné blogyBlogy   ChatChat   FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   RegistráciaRegistrácia 
 Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny AlbumAlbum   NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Maxo :) moj hryziačik x
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Denník našej fretky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
voldemortka1
Začiatočník
Začiatočník

Založený: 05.01.2014

PríspevokZaslal: Piatok 17.Jan. 2014 13:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, vcera Som stretla Maxovho byvaleho majitela a konecne som mala moznost sa ho opytat, ze ake mal Maxo ockovania atp.... No on povedal, ze ziadne. Ze ich rodinny veterinar fretky neockuje, lebo ze na take male zvierata ziadne vakciny nie su.... A ja ,ze ale na Slovensku normalne je prve ockovanie ked maju 6 tyzdnov..... No a on, ze on nic take nevie. Ze aj ked vysielal myslim orly do Polska, tak stacilo len nejake zakladne ockovanie. A tak som sa ho pytala , kolko sa dozivaju jeho fretky. Ma ich okolo 15 . Tak povedal 12-14 rokov . Tak som bola prekvapena. Oznacil ich za zvierata , co pre neho pracuju, ze su denne v pohybe, tak asi ze preto su take zdrave. No a tu je ten problem, chcela by som Maxa zobrat v lete na dovolenku na Slovensko., ale musi mat medzinarodny ockovaci preukaz .... Alebo ani neviem , co este. Nechcem ho davat do utulku na 3 tyzdne . Musim ist na veterinu co najskor sa na toto opytat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Niki
Poradca chovu

Založený: 23.11.2005

PríspevokZaslal: Piatok 17.Jan. 2014 16:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Voldemlortka, o očkovaní fretiek sa už dosť podebatilo. Jedna skupina chovateľov je za, druhá proti. Viem, že napr. v Maďarsku fretky proti psinke väčšina majiteľov neočkuje. Ja fretky očkujem aj proti besnote (na SK povinné zo zákona) a aj proti psinke. Chorú fretku som očkovať nedala a ani fretky, ktoré mali viac ako 5 rokov. Každá vakcína fretku zaťažuje (zvlášť aj preto, že u nás nie sú monovalentné vakcíny pre fretky, na očkovanie sa používajú vakcíny tie isté ako pre psov a mačky, čiže v jednej vakcíne je psinka, parvo, hepatitída atď.). Lenže takú psinku alebo parvovirózu si môže človek priniesť domov aj na topánkach. Je otázka, čo je lepšie, riziko nákazy alebo zaťažiť organizmus očkovaním.
Fretky sa dožívajú čoraz menej. Majú stále viacej chorôb.
Nepýtala si sa chovateľa tvojej fretky, čím kŕmi? Granule, surové mäso alebo živá potrava?
Čo sa týka cestovania do zahraničia, zvieratko by malo spĺňať kritériá, ktoré sú dané v krajine, do ktorej cestuje. Na Sk určite besnota a petpas s čipom.
Neviem, či netreba aj potvrdenie pre zvieratko od veterinára, že je dravé. A aj to by asi alo byť nie staršie ako 3 dni. Treba si to všetko pozisťovať.

Doris, Kira, Pongo, Speedy, Ella Fleur a Theo
Návrat hore
voldemortka1
Začiatočník
Začiatočník

PríspevokZaslal: Piatok 17.Jan. 2014 17:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Niki, krmi ich prevazne surovym masom, kedze tu na farme pracuje ako masiar, tak ma k tomu dobry pristup, vacsinou zadarmo.... Granule im dava sem- tam.... Taktiez som mu hovorila, ze ak su chore, veterinar predpisuje antibiotika a hocikedy musia aj na infuziu a on na mna pozeral, ze ci si robim srandu. Chapem, ze ich nema ako domacich maznacikov, ale vyuziva ich len na lov zajacov..... No aj tak to , ze ine fretky sa dozivaju tak malo a jeho divoke ziju tak dlho..... No neviem Shocked
Návrat hore
cami
Člen SKCHF

Založený: 14.06.2006

PríspevokZaslal: Piatok 17.Jan. 2014 18:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Urcite by bolo zaujimave spravit taky vyskum, kolko sa doziju fretky krmene surovym masom, kolko granulami, kolko sa dozije s alebo bez ockovania. Urcite by bolo zaujimave aj sledovat rodokmen fretiek a vzajomne krizenie a slachtenie, pripadne krizenie kvoli farbam. Toto vsetko vplyva na dlhovekost. Snad sa raz dozijem takeho vyskumu.

A ako pokracuje spolunazivanie s Maxom?
Návrat hore
Niki
Poradca chovu

PríspevokZaslal: Piatok 17.Jan. 2014 18:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Cami, práve preto ma dosť zaujíma to, kde a čím sa kŕmia fretky a koľko sa dožijú. Ten vek ako písala Voldemortka je úžasný.

Návrat hore
voldemortka1
Začiatočník
Začiatočník

PríspevokZaslal: Piatok 17.Jan. 2014 19:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Caute, no on ked vcera zabil 14 rokov a k tomu, ze nemal ziadnu , co by zomrela pod 12 rokov , som na neho pozerala jak puk Smile ale vazne. Myslim si, ze to je uzasne. A k tomu on ich chova vonku . Som mu hovorila, ze nas Maxo je prevazne dnu a ze nas teda aj dost hryzie a on ze to vazne? Jeho este ani raz nepohryzol a pritom ho bral na ruky, len ked isli na lov. Ziadne mojkanie a tak podobne, ako to robim ja Very Happy inac, predvcerom mi nieco spadlo na zem a som hladala pod stolikom a zrazu moja mala bestia sa na mna vyrutila a kym som si uvedomila, ze mi ide odhryznut z tvare, az ma pot oblial rychlo som sa narovnala, ale chnapol ma po prstoch. A my Maxovi davame granule, ale ked mu davam surove masko ide po nom jak divy Smile normalne az skace ako ho chce. Masiar povedal, ze on daval vsetko maso ziadna vynimka na bravcove. A ja,ze to by sa nemalo ...lebo prenos chorob a on sa len zasmial, ze fretka je dravec..... A hovorim, ze Maxova farba je Champagne, aspon podla toho, co som videla na obrazkoch a on ze asi hej.... Ze ons a farbami nikdy nezaoberal, fretka jak fretka .... Rolling Eyes
Návrat hore
Niki
Poradca chovu

PríspevokZaslal: Sobota 18.Jan. 2014 0:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Mäso je pre fretky super. Mne dve fretky úplne prestali jesť granule ako som začala pridávať mäso. Bohužiaľ nikdy nechceli hovädzie, králičie, kačacie. Len kuracinu.
Som rada, že Ťa tu máme a môžeš nám dať sem tam aj info ako sa starajú o fretky v UK. Samozrejme dúfam, že nás potešíš aj tvojimi príbehmi s Maxom.

Návrat hore
voldemortka1
Začiatočník
Začiatočník

PríspevokZaslal: Sobota 18.Jan. 2014 1:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Niki, tak to si mala vyberave fretusky, ked len kuracinku papali Smile inac, zistila som, ze on krmi 90% hovadzie 8% ine maska a iba dve percenta su granule.... Cize len vynimocne. Ved, ked mas maso zadarmo, tak bol by hlupak, keby nezobral. Fretkam sa venuje aj jeho sn, ale on ma take dve co su vycvicene, nehryzu , tie za peniaze ukazuju detom. Trebars u nas na farme ked je den otvorenych dveri, prichadzaju kadejakí predajcovia ci uz zeleniny, masa, lekvarov, kvetov a tiez ludia , co chovaju drave vtaky, sovy fretky ...... No a deti sa mozu fotit, hladkat za poplatok, vacsinou 20- 50 p ... Takze super.

Inac, naj otazka pre mna bola..... A svina sa doji? Dava nam mlieko? Podotykam, opytal sa to dospely clovek Very Happy

Vsimla som si , ze Maxo kadi do kuchyne len vtedy, ked tam som Ja. Hned ako zacne robit potrebu a ja na neho zacnem kricat, dokonci to a uteka sa skryt a popri tom strasne skace a schova sa pod stol. Ale bezi tak smiesne. Ze sa obzera a pritom skace. Je strasne smiesny. Taky smiesne uzasny Smile a hryzie. Dnes som schytala do paty. Ale nie silno, lebo som stihla zdvihnut nohu. Este som chcela.....ked nieco hlada tam kde ja stojim, celym telom mi prikryje chodidlo. Najprv soms a az zlakla a tak automaticky som chcela odtiahnut nohu, aby ma nepokusal. Ale on si len lahol , ked nasiel co mal, odisiel. Neviem na istu chvilu som mala taky pocit, ze mozno uz nebude tak hryzt, ale on sa strasne ohana pri kazdej moznosti. Mozno mu chybaju susrodenci, alebo je smutny a nahnevany. Neviem, mrzi ma, ze sa nemojka so mnou. Ja ked ho chytim, az by som ho rozpucila , ako velmi by som ho chcela pritulit a vybozkat. Sad a pritom sa ho nemozem ani poriadne dotknut.
Návrat hore
Niki
Poradca chovu

PríspevokZaslal: Sobota 18.Jan. 2014 10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš doma puberťáka, tak to na teba skúša. Vykadí sa priamo pred tvoje oči, aby ťa naštval, upútal na seba pozornosť a ty si ho potom naháňala.Má z toho riadnu zábavu Laughing Pre toto fretky milujem. Sú veľmi zábavné, hravé, zvedavé a nikdy sa pri nich nenudíš. Mala som samičku, zobrala som ju ako úplne nesocializovanú, hryzavú potvorku. Priznám sa, prvé dva týždne sme ju mohli brať na ruky len v lyž. rukaviciach. Keď sme už rukavice odložili, tak sme mali riadne dohryzené ruky. A najviac to schytávali nohy. Vždy vliezla pod nohavice a surovo hrýzla. Trvalo to niekoľko rokov, kým ju to prešlo. Bola vždy veľmi akčná a neposedná a ostatné freťule vždy vedela postaviť do pozoru. Možno v takých šiestich rokoch sa skľudnila. Žiadna z mojich fretiek nevydržala dlho na rukách mojkať sa. Nehrýzli len proste nemali čas na mojkanie sa s paničkou Very Happy Od nového roku mám doma najdúšika - samčeka v puberte a to je neskutočný tulko a flegmatik. Vydrží sa nosiť na rukách, až mi to je čudné Smile Každá freťulka je iná, záleží na génoch a výchove.
Verím, že s Maxom to dotiahnete do dobrého konca. Je teraz v takom blbom veku. Chce to len čas, trpezlivosť a veľa lásky. A myslím, že toto všetko u vás má Very Happy

Návrat hore
voldemortka1
Začiatočník
Začiatočník

PríspevokZaslal: Sobota 18.Jan. 2014 13:48    Predmet: Odpovedať s citátom

No ved to , ze ked sa s nim chcem hrat vymyslam akekolvek hracky ci uz na gumicke, alebo nahanacky... Ale jedine co vydrzi robit tak minutku, je ked ho ja nahanam. On za mnou ani nepobezi. Iba vtedy ked pyta papat. Granulky ma nonstop v miske. Vobec sa nechce hrat. Vsetko ho po chvilke omrzi.... A ked za nim chodim a hladam ho, normalne akokeby som ho vyrusovala a liezla mu na nervy. Chrbtom sa mi otaca ! Ci v puberte sa uz tak fretky nehraju? Jaj aha a za kazdu cenu sa snazi vystverat na stol, alebo na gauc Smile
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Slovenský klub chovateľov fretiek -> Denník našej fretky Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 2 z 10

Prejdi na: